Vom og Hundemat valpfoder
Det norska varumärket Vom og Hundemat har valpfoder förpackade som korvar eller köttbullar. Deras serie Puppy innehåller allt det en växande valp behöver. Det kan också ges till digivande och dräktiga tikar med större energibehov än normalt.
Populärt inom Vom og Hundemat valpfoder
-
Vom og Hundemat Puppy Köttbullar 560 g
KÖP för 47 krEgenskaperPuppy Helfoder är ett färskfoder med kyckling, nötvom, lax, ägg, och nötlever. Valpfodret är även bra till dräktiga och digivande tikar. Alla produkter från Vom og Hundemat är inte värmebehandlade eller innehåller konserveringsmedel.Från första tuggan av fast föda så har hunden, tack vare naturen, anpassad för en köttdiet. Vargvalpar slickar sin mamma i mungipan så hon kastar upp sitt senaste byte till de små. På samma sätt slickar hundvalpar sin mamma i mungipan och får sin första smak på annat än modersmjölk.AnvändningHelfoder för valpar med olika proteinkällorUtfodringFram till att valpen når 40% av sin förväntade vuxenvikt utfodra dagligen med 4-5% av kroppsvikten. Från det att valpen uppnått 40% till att den uppnått 80% skall du ge den 3,5% av kroppsvikten. Därefter trappar du ner till 2% av vuxenvikten per dag.Köttbullarna bör tinas i kylskåp, men om du behöver tina köttet fortare så kan du lägga förpackningen i kallt vatten. Korven håller i 2-3 dagar i kylskåp. Det går bra att ge köttet fryst om du vill att hunden ska tugga.LeveransinformationVi skickar frysta varor måndagar, tisdagar och onsdagar för att inte riskera att paketet blir stående på en terminal över helgen. -
Puppy Helfoder (500 g)
KÖP för 34 krVom Puppy Helfoder är fryst färskmat för valpar från Vom som innehåller färsk kyckling, nötvom, oxlever, lax och ägg. Fodret innehåller mer protein (29 % av den omsättningsbara energin) men mindre fett på grund av att innanmätet tagits bort och istället ersatts med nötlever och ägg.Innehållet av essentiella fettsyror i lax tillsammans med övrigt innehåll ger valpen bra förutsättningar för en god tillväxt och utveckling av hjärnan.Information om hållbarhet och rekommendation vid utfodring:Fodret ska hållas fryst. Det bör tinas i kylskåp eller i kallt vatten. I kylskåp håller korven sig i 2-3 dagar. Korven kan utfodras fryst.Vid utfodring rekommenderas (för den normalaktiva hunden) 2 % av hundens kroppsvikt per dag. Observera att varje hund är unik och mängden foder är beroende av andra faktorer, så som ålder och aktivitet. Den aktiva hunden behöver en större dagsranson.
Fler produkter från Vom og Hundemat